Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Aké zvoliť osvetlenie do interiéru v japonskom štýle?

Počuli ste už o novom trende Japandi? Ide o kombináciu japonskej skromnosti a škandinávskej spokojnosti, ktoré sa v bytovom dizajne snúbia v perfektne vyvážený štýl, ktorý si určite zamilujete.

Tento relatívne nový trend je dokonalým liekom na chaos a stres, ktoré nás dennodenne obklopujú. V starostlivo usporiadaných a priestranných interiéroch hrá samozrejme dôležitú úlohu svetlo prirodzené, ako aj umelé.
 

Ako spoznať japonský štýl?

Štýl Japandi predstavuje protiváhu k problémom dnešného sveta, medzi ktoré patrí všadeprítomný zhon a obrovská kopa zbytočných vecí. V interiéroch Japandi vládne jednoduchosť, skromnosť a uvedomenie vďačnosti, ktorá je základom celej životnej filozofie.
Interiéry v tomto štýle sú spravidla zariadené bez okázalého prepychu, bez zbytočných dekorácií, ktoré nemajú účel a zaobíde sa bez výrazných farieb i zložitých vzorov. V takto zariadených priestoroch je všetko v súlade so zásadou, že menej znamená viac, každý predmet v dome má svoju hodnotu a význam.

Interiéry v štýle Japandi sú zariadené s jemnosťou a vždy podľa dobre premysleného plánu. K tomuto štýlu patrí nábytok s jednoduchou, ale zároveň zaujímavou formou, elegantnou siluetou a starostlivým prevedením. Štýl Japandi nadväzujúci na myšlienku wabi-sabi, odhaľuje prirodzenú krásu predmetov a materiálov.

Interiéry Japandi pôsobia dojmom spokojnej domácnosti a navodzujú pocity harmónie a útulnosti. Tento prístup k zariaďovaniu bytu či domu umožňuje členom domácnosti nerušene odpočívať, zaisťuje rodinnú pohodu a vnútorný pokoj pre každého člena domácnosti.
Chcete vedieť, ako zariadiť interiér v japonskom štýle? Existuje niekoľko zásad, ktoré vás k tomu dovedú.
 
  • Buďte minimalisti
Základom pre každý interiér v japonskom štýle je nezahlcenosť vecami. Miesto tu nemá ani nadbytočný nábytok, dekorácie, drobnosti, ani iné prebytočné veci, ktoré by nás mohli zbytočne rozptyľovať.
Ak sa rozhodnete pre štýl Japandi, malo by nasledovať dôkladné upratovanie a odstránenie všetkého nadbytočného. S upratovaním vám môže pomôcť technika KonMari od japonskej spisovateľky Márie Kondo. Vďaka tomu, že váš priestor zbavíte všetkého nepotrebného, uľavíte nielen svojmu bytu, ale aj sami sebe.
Cieľom vášho snaženia by malo byť, aby u vás doma vyzeralo všetko jednoducho a elegantne.
 
  • Vneste do interiéru neutrálne farby a zemité tóny
Interiérom v štýle Japandi dominujú tlmené, zemité farby. Hlavnú úlohu spravidla hrá neutrálne béžová, rôzne odtiene šedej, mliečna biela a celá paleta hnedých odtieňov. Často sa tiež objavuje čierna či tmavo zelená. Intenzívne, sýte a agresívne farby ako jasne žltá, červená alebo ružová do tohto štýlu nepatria.
Ak sú tieto farby vaše obľúbené, nenechajte sa zväzovať pravidlami a trošku farieb do interiéru prepašujte. V prvom rade ide o to, aby ste sa u vás doma cítili dobre vy sami.
  • Siahnite po doplnkoch z prírodných materiálov
Prírodné materiály sú trendy. V súlade so záujmom o životné prostredie a ekológiu sa tento trend premieta aj do vybavenia domácnosti. Ak sa chcete naozaj ponoriť do hlbín Japandi štýlu, dajte vo vašej domácnosti priestor nábytku a vybaveniu z prírodného dreva. Ak plánujete kompletnú rekonštrukciu alebo zariaďujete nový dom, potom môžete zvoliť aj drevené obloženie stien, ktoré priestor príjemne zútulní.
O niečo jednoduchšia možnoť, ktorú využijete aj v existujúcich interiéroch, sú doplnky z bambusu, ratanu, prútia alebo prírodné trávy, z ktorých sú vyrobené napríklad ozdobné koše alebo obaly na kvetináče. V podobnom dizajne zoženiete aj mnoho typov svietidiel, ktoré môžu plniť dekoračnú aj rýdzo praktickú funkciu.
 
  • Postarajte sa o pohodlie a funkčnosť
Harmónia a pohostinnosť hrajú v štýle Japandi dôležitú úlohu, nábytok a riešenie interiéru by teda malo byť predovšetkým pohodlné a funkčné. To platí pre miestnosti, kde trávime voľný čas, ako aj pre kuchynský nábytok a vybavenie spálne.
Dbajte na kvalitné prevedenie, poctivé materiály a na to, aby ste sa u vás doma cítili príjemne nielen vy, ale aj vaši hostia.

Osvetlenie v štýle Japandi

Štýl Japandi preferuje otvorené, svetlé priestory osvetlené prirodzeným denným svetlom, ale nemalo by chýbať ani umelé svetlo. Jeho úlohou rozhodne nie je strhávať na seba pozornosť, ale iba prirodzene doplniť prirodzené osvetlenie a podporiť harmonickú energiu priestoru.
Priestor nechajte voľne plynúť a nerozdeľujte miestnosti nábytkom či priečkami. Ak už je z nejakého dôvodu rozdelenie priestoru nutné, potom voľte transparentné materiály či kvetinové zásteny.
Zaistite, aby do izieb prenikalo čo najviac slnečného svetla - odstránenie záclon a žalúzií na oknách vám to určite uľahčí.

Pretože interiéry v štýle Japandi sú všeobecne otvorené a svetlé, môžu vyžadovať usporiadanie osvetlenia, ktoré iba svetlom rozdeľuje jednotlivé zóny a miestnosti. V spálni voľte teplé odtiene bieleho svetla, rovnako tak v obývacej izbe, naproti tomu v kúpeľni a v kuchyni voľte osvetlenie v bielom odtieni imitujúce prirodzené denné svetlo. Chybu rozhodne neurobíte, ak siahnete po moderných inteligentných svietidlách či žiarovkách, pri ktorých je možné jednoducho zvoliť tón osvetlenia podľa aktuálnej nálady či situácie.
 

Osvetlenie interiérov v štýle Japandi - inšpirácia

Svietidlá v štýle Japandi sa vyznačujú minimalistickou a jednoduchou formou. Rovnako ako ostatné doplnky alebo zariadenia sú lampy Japandi vyrobené z prírodných materiálov, ako je drevo, papier a sklo. Jednoduchý dizajn však neznamená, že týmto položkám chýba štýl. Závesné aj stojacie lampy perfektne implementujú koncept jednoduchej krásy.
Geometrické a štíhle tvary priťahujú pozornosť vďaka zaujímavým detailom. Aj v monochromatickej miestnosti môžete zavesiť ku stropu luster s tienidlom pripomínajúcim japonské origami alebo trojramennú lampu s priehľadnými tienidlami.
Nevtieravý vzhľad je charakteristickým rysom lámp, ktoré kombinujú niekoľko rôznych materiálov. Kombinácia borovicového dreva, čierneho kovu a bielej látky bude v interiéroch Japandi zaujímavým akcentom.

Na webe Dekolamp.sk sme pre vás pripravili široký výber osvetlenia, ktoré v interiéroch Japandi vytvoria útulnú a upokojujúcu atmosféru. Prezrite si našu ponuku a siahnite po originálnych lampách do vášho nového domova!

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky