Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Ako osvetliť tehlovú stenu

Správne a efektívne nasvietenie tehlovej steny vám umožní naplno odhaliť jej dekoratívny charakter, zdôrazniť textúru materiálu a zútulniť danú miestnosť. Ak hľadáte nápady, ako nasvietenie vyriešiť, rozhodne pokračujte v čítaní - pripravili sme pre vás celkom šesť originálnych riešení.

1. Osvetlenie tehlovej steny nástennými svietidlami

Prvok "nahéj" tehlovej steny je možné osvetliť nástennými svietidlami rozmiestnenými v pravidelných intervaloch. Svietidlá budú fungovať ako určitý reflektor, ktorý bude svetlo odrážať smerom do miestnosti. Zároveň hrou tieňov vytvoria určitý umelecký prvok danej miestnosti, kedy obyčajnú stenu premeníte v zásadný aspekt určujúci atmosféru interiéru.

Nástenné lampy by mali mať jednoduchú formu, ktorá nebude zasahovať či vybočovať z celkového štýlu miestnosti. Malo by ísť skutočne o doplnkové osvetlenie, nie o dominantu, a to ani v rámci časti miestnosti s tehlovou stenou - snažíme sa osvetliť dominantu, nie ju prebiť inou.

Na pozadí tehlovej steny budú pekne vyzerať svietidlá v industriálnom či minimalistickom štýle, predovšetkým potom čierne bodovky na spôsob reflektorov, svietidlá s drôtenými či plechovými tienidlami s dizajnovou filamentovou žiarovkou ako zdroj, ktorého teplé svetlo ešte viac zútulní daný priestor.

2. Sila stropných svietidiel

V našej ponuke nájdete naozaj široké zastúpenie stropných svietidiel, a to od klasických lustrov cez prisadené stropnice až po rôzne originálne závesné kúsky. Stropným svietidlom zároveň nemusíte osvetľovať iba tehlovú stenu, ale využiť ho môžete aj na dosvetlenie miestnosti.

Už zmieňované bodové osvetlenie nájde uplatnenie aj tu. Jeho primárnou výhodou je možnosť úpravy uhla a smeru svetelného kužeľa, s čím súvisí aj fakt, že bodovky nutne nemusia smerovať na rovnaký cieľ, ale môžu osvetľovať viac prvkov v miestnosti.

Poprípade môžete voliť z dizajnových lustrov, ideálne v industriálnom štýle, ktoré je možné umiestňovať solitérne či v skupinkách v závislosti na interiéri. Ak sa napríklad pri tehlovej stene nachádza jedálenský stôl, môžete sa primárne zamerať na osvetlenie stola, luster potom bude vrhať svetlo aj na stenu.

3. Svietidlá na lanku na pozadí tehlovej steny

Táto možnosť osvetlenia zaujme predovšetkým tých, ktorí majú tehlovú stenu na čele postele. Závesné lampy a svietidlá na lanku sú totiž úplne ideálne ako osvetlenie nad nočný stolík. Spolu s tehlovou stenou potom vytvoria magickú atmosféru. Rozhodne voľte z výberu industriálneho štýlu.

Do tohto typu svietidiel sa najviac hodia vyššie spomínané filamentové žiarovky, a to buď dizajnové, alebo vo vintage štýle. Svojím teplým žiarením spálňu okamžite zútulnia a zarezonujú s červenou farbou tehál. Vláknové žiarovky poskytujú dobré ambientné osvetlenie, nehodia sa k priamemu pracovnému osvetleniu.

4. Zapustené osvetlenie

Ak sa obávate, že by svietidlá mohli odvádzať pozornosť od tehlovej steny, pozrite sa na našu ponuku zapustených svietidiel. Voliť môžete napríklad medzi zapustenými bodovými svetlami či zapustenými LED panelmi.

Zapustené svietidlá umožňujú sústredené svetlo, ale aj to ambientné. Samotná inštalácia je však komplikovanejšia ako u iného typu osvetlenia a vyžaduje osadzovanie svietidiel naplánovať vopred. Ide o umiestňovanie do sadrokartónu, výklenkov a podobne.

5. Uplatnenie LED pásikov

LED pásiky sú stále populárnejšie a v interiéri ich nájdeme častejšie a častejšie. Ich nespornou výhodou je úspora priestoru - nezaberajú toľko miesta ako iné typy svietidiel. Čo sa však výkonu týka, nedokážu sa im vyrovnať. Najčastejšie sa využívajú ako doplnkové osvetlenie, ktoré podporí budovanú atmosféru.

S LED pásikmi môžete osvetliť celú šírku steny rovnomerne. Nainštalovať ich môžete do špeciálnych vstavaných profilov alebo prilepiť priamo na stenu. Navyše môžete vyberať aj z inteligentných LED pásikov, ktoré vám umožnia regulovať intenzitu a farbu svetla.

S umiestnením LED pásikov sa môžete vyhrať: je možné ich zapustiť do stropu, škár, skryť do výklenkov a zakryť ozdobnou rímsou, viesť po obvode miestnosti a tak ďalej. Nebudete teda limitovaní a osvetlenie budete môcť prispôsobiť potrebám konkrétnej miestnosti.

6. Osvetlenie od podlahy

Hľadáte originálny spôsob nasvetlenia tehlovej steny? Namiesto montáže závesných svietidiel umiestnite svetlo na podlahu. Tehlová stena osvetlená zospodu vyzerá očarujúco a miestnosť ozvláštni. Osvetlenie steny zospodu možno vykonávať viacerými spôsobmi: buď spomínanými LED pásikmi, ďalej potom zapustenými svietidlami, poprípade stojacími lampami.

Priznaná tehlová stena je skutočne krásnym a osobitým prvkom interiéru, už len z toho dôvodu si zaslúži poriadne nasvietenie. Predtým ako sa rozhodnete pre konkrétne riešenie, zvážte, aký efekt chcete dosiahnuť. Bodové svietidlá zaistia priame plynulé svetlo, LED pásiky a nástenné svietidlá potom také, ktoré sa rozprestrie do priestoru.

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky