menu
infolinka
+421 233 527 880
(Po - Pi 9:00 - 18:00)
0Košík
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Ako porozumieť obalu žiarovky?

Pokiaľ nakupujete svetelný zdroj do Vášho svietidla, je rozumné prečítať si údaje uvádzané na škatuľke od žiarovky. Dozviete sa z nej dôležité informácie a predídete problémom s nevhodným výberom.

Technické parametre žiaroviek

Tu je zoznam údajov, na ktoré by ste sa mali pri kúpe žiaroviek pozerať a ich vysvetlenie:

  1. Svetelný tok – tento údaj udáva, ako veľmi bude žiarovka svietiť a, v akej miere svetlo vyžiari do strán. Uvádza sa v lumenoch.
  2. Energetický štítok – znamená zaradenie žiarovky do siedmich energetických tried. Najúspornejším označením chápeme A ++, ďalej A +, A, B, C, D až po najmenej úspornú variantu E.
  3. Životnosť žiarovky – uvádza sa spravidla v hodinách, niekedy aj v rokoch: pri priemernej dobe svietenia 2,7 hod denne. Kvalitná žiarovka by mala vydržať svietiť aspoň 10000 hod.
  4. Farba svetla, alebo teplota chromatickosti je meraná v Kelvinoch. Medzi najčastejšie farby patria žltá a biela. Pre prácu odporúčame odtiene studenšie, na relaxáciu zase teplejšiu škálu farieb.
  5. Výrobca, certifikáty  výrobkami opatrenými certifikáciou CE rozumieme výrobu v súlade s normami EÚ, iné nekupujte, hazardovali by ste tak so svojím zdravím. CE osvedčenie má dve časti - Electro magnetic compactibility: informujúce, či nebude rušiť ostatné spotrebiče a Low voltage directive: či je výrobok vhodne vyrobený a vyhovuje bezpečnostným nárokom. 
  6. Informácie o stmievateľnosti – pokiaľ je symbol preškrknutý, jedná sa o nestmievateľnú žiarovku. 
  7. Počet spínacích cyklov: údaj o tom, ako žiarovka odoláva častému spínaniu, priemerná cifra sa pohybuje okolo 65000 spínacích cyklov.
  8. Rozmery a vhodné napätie – pre spotrebiteľa hrá úlohu veľkosť žiarovky, aby sa vliezla do svietidla. Ďalej si všímajte vhodného napätia, v našich podmienkach spravidla 220 V.

Obal na žárovceco vyčíst z obalu žárovky