Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Ako vybrať správnu farbu svetla?

Pri výbere osvetlenia nejde len o to za každú cenu ušetriť, ale aj o to, aby ste sa v miestnosti cítili príjemne. Je teda nevyhnutné, aby ste mysleli na správnu farbu vášho osvetlenia. Akú farbu zvoliť? Poradíme vám!

Najskôr začnime s troškou teórie. Tzv. farba chromatickosti sa určuje v jednotkách Kelvin (K). Na základe tohto údaja možno svietidlá rozdeliť do troch hlavných kategórií podľa farby bieleho svetla:
  •  Teplá biela farba: 2 700-3 300 Kelvinov
  •  Denná /neutrálna/ biela farba: 4 300-4 700 Kelvinov
  •  Studená biela farba: 6 000-6 500 Kelvinov

Teplá biela - pre relaxáciu

Pre väčšinu ľudí je teplá biela farba najpríjemnejšia a najpohodlnejšia. Má jemne žltý odtieň a vyžaruje ho klasická alebo halogénová žiarovka a v súčasnosti hlavne LED žiarovky a LED svietidlá s integrovaným zdrojom. V poslednej dobe je pri LED žiarovkách tendencia používať teplotu osvetlenia, ktorá je podobná dennému svetlu - príliš žltá farba svetla totiž neprospieva nášmu zraku.
Teplá biela farba sa odporúča pri osvetlení v miestnostiach, v ktorých chceme relaxovať a odpočívať, to je väčšinou spálňa, obývacia izba alebo detská izbička.
 

Denná biela - do práce

Pre domáce použitie nájdeme tiež množstvo svetelných zdrojov a svietidiel s dennou bielou farbou, často býva označovaná ako neutrálna biela. Teplota osvetlenia okolo 4 500 Kelvinov najlepšie imituje slnečný deň, preto je najlepšia v priestoroch, kde pracujeme a kde potrebujeme dobre vidieť bez nažltlých odtieňov. Dennú bielu farbu svetla odporúčame do kuchyne, kúpeľne a pracovne.

Studená biela - pre aktivitu

Tretím typom sú žiarovky a svietidlá studenej bielej farby. Ich svetlo je veľmi jasné, až prudké a niekedy modrasté. Táto farba podporuje koncentráciu a menej unavuje oči, preto je vhodná pri práci s počítačom. So studenou bielou farbou osvetlenia sa najčastejšie stretnete na pracoviskách, v kanceláriách, komerčných priestoroch a priemyselných skladoch. Svoje uplatnenie nachádzajú aj v tmavých miestnostiach, ako sú napríklad pivnice a stretnúť by ste sa s ňou mohli aj v laboratóriách či ordináciách.
 

Rozhodujúci je počet Kelvinov

Ako spoznáte, do ktorej skupiny farieb patrí svetelný zdroj či svietidlo? Ako už bolo vyššie uvedené, musíte vedieť, koľko Kelvinov má. Počet Kelvinov musí byť uvedený na krabici každého svetelného zdroja - či už svietidla alebo žiarovky. Jednoduché pravidlo na určenie teploty svetla znie: čím viac Kelvinov svietidlo má, tým je farba viac chladná biela.
Zaujímavé je, že ľudia v strednej a severnej Európe dávajú prednosť teplým bielym tónom, zatiaľ čo v južných štátoch sú obľúbenejšie chladné biele.
Tiež je zaujímavé spomenúť výskum holandského fyzika Andriesa Kruithofa, týkajúci sa informácií o farbe svetla. Zdôraznil súvislosť medzi farbou svetelného zdroja a intenzitou svetla. Ľudia preferujúci nízku intenzitu svetla podľa neho dávajú prednosť teplejšej farbe, zatiaľ čo ľudia, ktorí uprednostňujú vyššiu intenzitu svetla dávajú prednosť zdrojom s vyšším počtom Kelvinov.
 

Akú farbu zvoliť? Svieťte inteligentne!

V našej ponuke nájdete mnoho svietidiel, ktoré umožňujú voľbu teploty svetla. Hodia sa všade tam, kde sa v priebehu dňa účel miestnosti mení. V kúpeľni je ráno pri líčení či holení potrebné jasné svetlo, pred ktorým sa neschová žiadna nedokonalosť a ktoré nás príjemne prebudí do nového dňa, naopak večer pri relaxačnom kúpeli uvítate, ak bude svetlo príjemne mäkké a v teplejších odtieňoch. To isté platí aj pre osvetlenie spálne. Úpravou farebného tónu svetla jednoducho premeníte atmosféru izby a získate tak to správne svetlo na akúkoľvek činnosť.
 Medzi najobľúbenejšie inteligentné svetlá patria svietidlá od značky Philips Hue a ich produktová rada White Ambiance.

S nákupom inteligentných aj bežných svietidiel vám radi poradíme. Stačí sa obrátiť na emailovú adresu info@dekolamp.sk.

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všetky značky