Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Osvetlenie záhrady – ako ho vyriešiť bez starostí?

Správne osvetlenie záhrady sa stáva nevyhnutným na vytvorenie príjemnej atmosféry. Aké svetlá zvoliť a na čo si dať pozor?

Dizajnérom záhradného osvetlenia

Či už plánujete zútulniť veľkú záhradu, alebo premýšľate nad tým, ako vybaviť menší vonkajší priestor či terasu, rozhodne nesmiete zabudnúť na to správne osvetlenie.

Prvou vecou, nad ktorou by ste sa pri výbere vonkajšieho osvetlenia mali zamyslieť, je pomyselné rozčlenenie záhrady na menšie plochy podľa funkcie, ktorú spĺňajú. Od toho sa odvíja, aké svetlá budete potrebovať.

  

Všeobecne sa dá povedať, že vonkajšie svetlá sa rozdeľujú na funkčné a dekoratívne. Prvé z nich slúžia na bezpečný pohyb a orientáciu na pozemku po zotmení, tie druhé sú pre efekt a „na parádu”. Vďaka dobre zvolenému mixu týchto dvoch kategórií dosiahnete dokonale vyvážené osvetlenie, ktoré vás nesklame v akejkoľvek situácii. Pri oboch kategóriách je nutné, aby boli svetlá dostatočne chránené pred nástrahami vonkajšieho prostredia. Voľte preto vždy svietidlá s označením IP44 alebo vyššie.

Funkčné záhradné osvetlenie

Pri plánovaní osvetlenia záhrady je dobré začať funkčným osvetlením. Svetlo totiž budete potrebovať predovšetkým na kľúčových miestach, akými sú napríklad vstupné dvere do domu, bránka na pozemok, vjazd do garáže či záhradné schodisko. Zabudnúť nemožno ani na štýlové osvetlenie záhradných cestičiek a na vhodné osvetlenie terasy a pergoly.

Zo sortimentu vonkajšieho osvetlenia vyberajte svietidlá, ktoré k sebe budú ladiť a zároveň budú celkovo zodpovedať povahe a atmosfére vášho pozemku. Historizujúce stropné a nástenné lucerny spoločne so podobne štýlovými stĺpikovými svetlami budú vyzerať najlepšie pri staršom dome či chalupe. Moderné svetlá s ostrými hranami doplnené o zápustné nájazdové svetlá zase pristanú skôr modernej novostavbe.

    

V ponuke funkčných vonkajších svietidiel nájdete aj celý rad ekologických svietidiel so zabudovaným solárnym panelom, ktoré svietia vďaka energii, ktorú cez deň pochytajú od slniečka. Vďaka využitiu solárnych svietidiel môžete výrazne ušetriť za elektrickú energiu.

Úsporné a tiež praktické sú svietidlá so zabudovaným pohybovým čidlom. Rozsvietia sa vždy len v okamihu, keď detekujú pohyb, a preto ich uvítate napríklad pri vstupných dverách do domu alebo pri garáži.

Dekoratívne vonkajšie svetlá

Ak funkčné svetlá dodajú záhrade na bezpečnosti a pohodlí, potom dekoratívne svetlá ju zútulnia a rozjasnia. Na výber je z celej škály možností.

Pre vašu záhradu môžete zvoliť napríklad vonkajšie girlandy, štýlové LED pásiky či svietidlá netradičných tvarov. Pre originálny vzhľad vašej terasy stavte napríklad na svetelné gule, kocky alebo svietiaci kvetináč.

  

Vhod môžu tiež prísť prenosné vonkajšie lampy, ktoré prekvapia vašich priateľov zabudovaným reproduktorom aj farebnými efektmi.

TIP PRE KUTILOV: Originálne svetlo na terasu či balkón si môžete vyrobiť jednoducho aj sami. Aj napriek tomu, že pôjde iba o dočasné osvetlenie, pri posedení s priateľmi alebo pri romantickom západe slnka s partnerom či partnerkou zaručene zažiarite.

Zoberte si sviečky a farebné poháre rôznych tvarov a veľkostí. Môžete ich umiestniť na stôl, na zem či pomocou špagátu zavesiť ako girlandu. Osvetlenie pomocou sviečok vytvára príjemnú atmosféru, ktorú si pri letnom posedení vonku naozaj užijete!

Pri výbere svietidiel pre vašu záhradu sme vám samozrejme k dispozícii. Radi vám poradíme s rozvrhnutím svetelných zdrojov aj s výberom svietidiel pre jednotlivé sektory vášho pozemku. Obrátiť sa na nás môžete na e-mailovej adrese info@dekolamp.sk.

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všetky značky