Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Umelé osvetlenie rastlín

S koncom roka ubúda aj denného svetla, čo môže negatívne ovplyvniť izbové rastliny. Pomôžte im umelým osvetlením prostredníctvom LED žiaroviek LED žiarovkami.

Blíži sa koniec roka a spolu s ním nám ubúda denného svetla, slnko vychádza nad obzor neskôr a zapadá za neho skôr. To spolu nesie aj negatívny dopad na izbové rastliny, ktoré z nedostatku slnečného svitu môžu začať trpieť. Z toho dôvodu nie je zlým nápadom im trošku dopomôcť a slnko suplovať.

Samozrejme žiarenie žiarovky plnohodnotne nenahradí slnečné žiarenie, a ak by ste chceli rastliny pestovať bez denného svetla, budete musieť investovať do špeciálnych žiaroviek, ale na obyčajné osvetlenie a čiastočnú náhradu slnka postačia obyčajné LED žiarovky.

Parametre, na ktoré by ste sa pri výbere vhodnej LED žiarovky mali zamerať:

  • výkon žiarovky,
  • rozmery priestoru, ktorý má žiarovka osvietiť
  • a teplota chromatickosti (farebná teplota svetla).

Pokojové rostliny

Výkon žiarovky a rozmery osvetľovaného miesta idú spolu ruka v ruke. Parameter výkonu stúpa priamo úmerne s veľkosťou priestoru. V závislosti od prísunu denného svetla na danom mieste voľte aj intenzitu žiarenia žiarovky.

Dôležité je, aby žiarovky mali teplotu chromatickosti okolo 6500 K - ideálne by mali mať väčší podiel modrého a červeného spektra, ktoré napodobňuje denné svetlo a rastlinám umožňuje fotosyntézu.

Pokoj plný pokojových rostlin

LED žiarovku – buďto v objímke, alebo nejakom svietidle (napríklad vo vhodnej stojacej lampe, poprípade lampičke s klipom, ktorú môžete pripnúť, kam budete potrebovať) - umiestňujete v ideálnom prípade 20-40 cm nad rastliny, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Rastliny naskladajte pod svietidlo v závislosti na tom, koľko prísunu svetla vyžadujú.

Izbové rastliny neosvetľujte dlhšie ako 16 hodín, vznikli by vám tým zbytočné náklady a rastliny by to takisto neocenili. Na tmavých stanovištiach umelo osvetľujte cez deň, teda od 8. do 17. hodiny; na miestach s aspoň čiastočným prísunom denného svetla môžete umelo osvetľovať večer od 16. do 20. hodiny. Predovšetkým sa snažte o nastolenie prirodzených podmienok a prostredia rastlín.

Osvětlení pokojovek

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky