Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Mýty a fakty I: o LED svetlách

Určite ste už niekedy počuli nejaké fámy alebo možno pravdy o vlastnostiach LED žiaroviek, ktoré sú v dnešnej dobe tak populárne. Aby ste sa nemuseli báť napríklad o svoje zdravie, prinášame vám objasnenie najčastejších z nich.

Určite ste už niekedy počuli nejaké fámy alebo možno pravdy o vlastnostiach LED žiaroviek, ktoré sú v dnešnej dobe tak populárne. Aby ste sa nemuseli báť napríklad o svoje zdravie, prinášame vám objasnenie najčastejších z nich.

Mýty o LED svetlách

LED žiarovky sú jedovaté

To, že LED žiarovky obsahujú ortuť a pri ich poškodení sa môžete otráviť, nie je pravda. V týchto žiarovkách totiž žiadnu ortuť nenájdete, a preto sú zdravotné riziká spojené s používaním LED žiaroviek minimálne. V skutočnosti dokonca znížite celkovú spotrebu elektriny, a tým aj množstvo emisií, ktoré obsahujú ortuť.
 

Zo všetkých LED svetiel bolia oči

Nebojte sa, zo správne vybraných LED žiaroviek vás určite oči bolieť nebudú. Jedna z farieb, ktorú LED žiarovky vyžarujú, je totiž studená biela farba, ktorá sa veľmi podobá dennému svetlu. A z toho väčšinu z nás oči alebo hlava nebolí. Samozrejme si LED žiarovky môžete zaobstarať aj vo variante teplá biela (žltá), ktorá sa podobá klasickým žiarovkám. Táto relaxačná žltá farba, ktorú svetlo vyžaruje, potom oči kazí. Ľudia si ju ale aj tak často obstarávajú, hlavne zo zvyku na túto farbu.
 

LED žiarovky se rýchlo opotrebujú

Počuli ste už o tom, že časté rozsvecovanie svetiel LED žiarovkám škodí a majú teda krátku životnosť? Potom sa k vám dostal ďalší mýtus. Také časté zapínanie a vypínanie LED žiarovkám totiž vôbec nevadí. A ak sa aj tak trochu bojíte rýchleho opotrebovania klasických LED žiaroviek, zaobstarať si môžete špeciálny typ žiaroviek pre veľmi časté spínanie. Využijete ich napríklad v chodbách alebo predsieňach.
 
žárovka

Pravdy o LED svetlách

LED žiarovky se rozsvietia ihneď a bez oneskorenia

Áno, LED žiarovky naozaj svietia okamžite ihneď po rozsvietení. Nemusíte sa tak báť dlhého čakania, než vám svetlo osvieti izbu. Predtým ste sa mohli s oneskorením stretávať predovšetkým u úsporných žiaroviek. Aj tie ale dnes svietia takmer okamžite po rozsvietení.
 

Polopravdy na záver

Hoci to často neradi vidíme, nikdy nič nie je tak úplne čiernobiele. A to bohužiaľ platí aj v prípade právd a mýtov o LED svetlách.
 

LED žiarovky sú drahé

Áno, ak si porovnáte cenu jednej LED žiarovky a cenu jednej klasickej žiarovky, naozaj sa vám LED svetlá môžu zdať drahé. Na kúpu LED žiaroviek sa ale nepozerajte ako na nákup zdroja svetla, ktorý čoskoro budete musieť meniť. LED žiarovka je investícia do budúcnosti, vydrží vám totiž svietiť až 20x dlhšie ako klasické. Navyše pri ich používaní ušetríte až 93% elektrickej energie.
 

LED žiarovky sa nezohrievajú

Samozrejme, že aj LED žiarovky sa trochu pri používaní zahrievajú. Rozhodne ale nie toľko ako tradičné žiarovky. Tie totiž premenia až 95% elektriny v teplo. Kvôli zahrievaniu LED žiaroviek vždy myslite na chladenie. Použiť môžete mriežku alebo rebrovanie, vďaka ktorému vzduch voľne prúdi okolo čipov a odvádza teplo. A správnym chladením potom predĺžite životnosť žiarovky.
 

LED žiarovky bývajú poruchové a dlho nevydržia

U renomovaných výrobcov LED žiaroviek sa tohto naozaj obávať nemusíte. U nich sa môžete spoľahnúť na klasickú záruku a navyše pravdivo uvádzanú životnosť. Problém potom môže nastať práve u nerenomovaných výrobcov, ktorí ponúkajú lacnejšie varianty. To sa potom môže prejaviť aj na životnosti a kvalite LED žiaroviek.
 
přehřívající se žárovka

 

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky