Vážení zákazníci, naša predajňa je opäť OTVORENÁ.
menu
infolinka
+421 233 527 880
(Po - Pi 9:00 - 18:00)
0Košík
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Rozdiel medzi závitom a päticou

Nie je závit ako pätica. Áno, skutočne je medzi nimi rozdiel a nie je možné ich zamieňať. Potom by sa vám totiž mohlo stať, že žiarovka nebude pasovať k danému svietidlu. Nasledujúci článok vysvetľuje nielen rozdiel, ale predstavuje aj najčastejšie typy závitov a pätíc.

Žiarovka so závitom 

Čo by bola klasická Edisonova žiarovka bez závitu. Už z jej vzhľadu je jasné, že sa do svetla skrutkuje. Najčastejšie je k zohnaniu žiarovka so závitom E27. E27 sa nazýva tiež veľký Edisonov závit. Rovnako ako napríklad menšie prevedenie žiarovky E14 nemá ostré hrany a je zaoblený. Hodnota 27, prípadne 14, určuje priemer v mm.
 
Skutočne najviac sa používa závit E27. Padne napríklad do lustrov, stropných aj nástenných svetiel a nájdeme ho pri klasických aj úsporných žiarovkách. Menší závit E14, ľudovo povedané miňonka, sa objavuje napríklad pri lampičikách, orientačných svetlách alebo napríklad pri osvetlení v digestore.

Závity E27 a E14 majú aj veľmi obľúbené a trendy dizajnové retro žiarovky
 
Retro žiarovka a LED žiarovka – obidve so závitom E27 

Žárovka se závitem E27 LED žárovka závit E27
Žiarovky so závitom E14

žárovka se závitem e14 úsporná žárovka e14

Pätica žiarovky

Na rozdiel od závitu sa do svietidla zasúva. Nemá záhyby, namiesto toho nájdete hladké vidlice / trubice. LED žiarovky s päticou GU10 patria medzi najrozšírenejšie typy, a to hlavne s určením pre bodové svetlá. Pätica GU10 má dva symetrické kolíčky s rovnakým priemerom 5 mm.
Pätica GU5.3 sa často objavuje pri halogénových žiarovkách a kolíky majú oba priemer 1 mm.
Medzi najmenšie halogénové žiarovky s vysokým napätím patrí pätica G9. Opäť sa používa hlavne pri bodovkách. Pätica sa vyskytuje aj pri žiarivkách. V tomto prípade ide o žiarivky s päticou G13 a s päticou G24.
 
Bodovka s päticou GU10 a žiarovka s päticou GU5.3 

bodovka s paticí gu 10 patice gu5.3

súvisiace články

Druhy a použitie pätíc
V našej ponuke nájdete veľkú škálu žiaroviek najrôznejších druhov. Pre to, aby žiarovka správne fungovala a bolo možné ju správne inštalovať do objímky, je nutné poznať druh a veľkosť pätice. Ako sa od seba jednotlivé pätice líšia a pre ktoré svietidlá sú vhodné?
Ako šetriť s LED žiarovkami
V dnešnej dobe je veľmi dôležité šetriť, a to tiež na energiách. LED žiarovky patria k najšetrnejším spôsobom osvetlení.
Čo robiť s rozbitou úspornou žiarovkou
Ušetrí až 80 % elektrickej energie, a tak sa vám doma skutočne oplatí. Čo ale robiť, keď sa úsporná žiarovka rozbije?
Další články v Magazínu