menu
infolinka
+421 233 527 880
(Po - Pi 9:00 - 18:00)
0Košík
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Rozdiel medzi sklom a krištáľom

Rozdiel medzi sklom a krištáľom je pre niektorích nerozpoznateľný. Iní ho spoznajú hneď na prvý pohľad. Hlavným poznávacím znamením krištáľu je schopnosť "vrhať" farebné spektrá - krištáľ je oslnivo trblietavý. Ako to ale skutočne je a čím sa tieto materiály líšia?

Aký je rozdiel medzi sklom a krištáľom?

Nie je krištáľ ako krištáľ. Aj keď sa to môže zdať čudné, tak medzi sklom a krištáľom existuje rozdiel, ktorý je však odlišný podľa danej krajiny. Napríklad v USA stačí 1% olova a sklo už je kvalifikované ako krištáľ. Jedno zostáva rovnaké - záleží na prítomnosti olova.
 
Sklo je taveninou oxidu kremičitého a hlavnou surovinou na jeho výrobu je sklársky piesok. Pridaním olova sa sklo zmäkčuje, a tým ho robí poddajnejším pre brúsenie a rytie. Olovo tiež spôsobuje, že sklo láme svetlo - odráža tak lúče, ktoré prechádzajú sklom do dúhových odleskov. Podľa smernice Európskeho spoločenstva je sklenený tovar s obsahom menej ako 4% oxidu olovnatého definovaný ako sklo. Nad 10% sa jedná o krištáľ a nad 30% o vysoko olovnatý krištáľ.

Krištáľové lustre sú luxusným doplnkom a ich dokonalosť je vykúpená krehkosťou. Pokiaľ ale so svetlom z krištáľu zaobchádzate opatrne, nemusíte sa ničoho báť. Obstarávacia cena môže byť v niektorých prípadoch vyššia ako u skleneného lustra, ale táto investícia sa rozhodne oplatí. Krištáľové svetlá sú perlami každého interiéru, vyžadujú len o niečo precíznejšiu starostlivosť. 

Křišťálový lustr, jak o něj pečovat

Na našich stránkach nájdete veľký výber krištáľových lustrov >>> 

súvisiace produkty

súvisiace články

Osvetlenie do obývacej časti
Obývacia časť patrí k jednému z "najvyťaženejších miest" v domácnosti. Schádza sa tu celá rodina a určite tu aj vítate svoje návštevy. Preto si toto miesto zaslúži správne zvolené osvetlenie.
Výber nástenného svetla
Nástenné svetlá sa hodia ako doplnenie stropného svetla alebo lampy. Ich výber by ste ale nemali podceňovať. Záleží na činnosti, ktorú budete za svitu týchto svetiel vykonávať.
Luxusné svetlá pre pocit luxusu
Chcete sa cítiť doma ako na zámku? Chcete, aby každá vaša návšteva onemela úžasom? K tomu vám pomôžu luxusné svetlá, ktoré v dnešnej dobe slúžia aj ako módne doplnky.
Další články v Magazínu