Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Rozdiel medzi sklom a krištáľom

Rozdiel medzi sklom a krištáľom je pre niektorých nerozpoznateľný. Iní ho spoznajú hneď na prvý pohľad. Hlavným poznávacím znamením krištáľu je schopnosť "vrhať" farebné spektrá - krištáľ je oslnivo trblietavý. Ako to ale skutočne je a čím sa tieto materiály líšia?

Rozdiel medzi sklom a krištáľom je pre niektorích nerozpoznateľný. Iní ho spoznajú hneď na prvý pohľad. Hlavným poznávacím znamením krištáľu je schopnosť "vrhať" farebné spektrá - krištáľ je oslnivo trblietavý. Ako to ale skutočne je a čím sa tieto materiály líšia?

Aký je rozdiel medzi sklom a krištáľom?

Nie je krištáľ ako krištáľ. Aj keď sa to môže zdať čudné, tak medzi sklom a krištáľom existuje rozdiel, ktorý je však odlišný podľa danej krajiny. Napríklad v USA stačí 1% olova a sklo už je kvalifikované ako krištáľ. Jedno zostáva rovnaké - záleží na prítomnosti olova.
 
Sklo je taveninou oxidu kremičitého a hlavnou surovinou na jeho výrobu je sklársky piesok. Pridaním olova sa sklo zmäkčuje, a tým ho robí poddajnejším pre brúsenie a rytie. Olovo tiež spôsobuje, že sklo láme svetlo - odráža tak lúče, ktoré prechádzajú sklom do dúhových odleskov. Podľa smernice Európskeho spoločenstva je sklenený tovar s obsahom menej ako 4% oxidu olovnatého definovaný ako sklo. Nad 10% sa jedná o krištáľ a nad 30% o vysoko olovnatý krištáľ.

Krištáľové lustre sú luxusným doplnkom a ich dokonalosť je vykúpená krehkosťou. Pokiaľ ale so svetlom z krištáľu zaobchádzate opatrne, nemusíte sa ničoho báť. Obstarávacia cena môže byť v niektorých prípadoch vyššia ako u skleneného lustra, ale táto investícia sa rozhodne oplatí. Krištáľové svetlá sú perlami každého interiéru, vyžadujú len o niečo precíznejšiu starostlivosť. 

Křišťálový lustr, jak o něj pečovat

Na našich stránkach nájdete veľký výber krištáľových lustrov >>> 

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

  • Philips
  • Trio
  • Ideal Lux
  • Lutec
  • Italux
  • WiZ
  • Philips Hue
Všetky značky