menu
infolinka
+421 233 527 880
(Po - Pi 9:00 - 18:00)
0Košík
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Vylaďte bývanie v škandinávskom štýle do detailov 

Určite ste už o ňom počuli, možno vás očaril v niektorom útulnom bistre alebo kaviarni a možno po ňom v hĺbke duše túžite. Áno, hovoríme o škandinávskom štýle. O štýle, ktorý si podmanil celý svet a teraz môže byť súčasťou aj vašej domácnosti! A pretože sviečky a osvetlenie sú korením celého interiéru, prezradíme vám, aké svetlá nový štýl vašej domácnosti vhodne doplnia.
 
                 Skandinávský styl v interiéru 

V čom je to tajomstvo?

Hygge, lagom a lykke - to sú škandinávske slová, ktoré sa v súvislosti so škandinávskym spôsobom života objavujú najčastejšie. Čo ale vlastne znamenajú? Hygge nemá slovenský ekvivalent, ale označuje všetko, čo je príjemné a pohodlné, lykke je výraz pre šťastie a lagom znamená jednoducho od všetkého tak akurát.
Všetky súvisia so šťastím, ale každé vyjadruje niečo trošku iné. A práve ich spojenie je tým tajomstvom, vďaka ktorému sa Škandinávci pravidelne umiestňujú na popredných priečkach najšťastnejších národov na svete.
A ako to súvisí s bývaním? Veľmi. Domov je totiž miesto, kde sa odohráva veľká časť nášho života a je nesmierne dôležité, aby sme z neho urobili kľudné miesto, kde sa budeme cítiť dobre a šťastne a kde nás nebude nič rušiť. Domov je v škandinávskom poňatí stredobodom všetkého. Miesto, kam sa vraciame radi a kde chceme tráviť väčšinu času s rodinou alebo s priateľmi.
 
          

Základné pravidlá škandinávskeho štýlu 

Priestor podľa pravidiel štýlu hygge by mal byť jednoduchý, jasný a čistý, preto sa najčastejšie stretnete s klasickou bielou farbou, a to ako na stenách tak na nábytku. Biela je neutrálna a pekne odráža svetlo. Stretnúť sa ale môžete s použitím svetlo krémovej farby alebo jemných pastelových tónov ružovej či modrej. Neurobíte chybu, keď postavíte jemné nežné tóny do kontrastu s čiernou farbou. Zvýraznite dizajnové detaily nábytku alebo zvoľte doplnky v tejto farbe.

Detaily hrajú hlavnú úlohu

Ďalšou nevyhnutnosťou hygge interiérov je použitie prírodných materiálov. Kameň, drevo, koža, korok alebo mramor sú to pravé, čo potrebujete. V škandinávskom štýle nie je príliš využitá umelá hmota. Škandinávske národy sú totiž povestné svojím šetrným prístupom k životnému prostrediu a preferencii k filozofii zero-waste (tj. život bez odpadkov), ktorá sa odráža aj v zariaďovaní bytu. Nábytok a vybavenie sa teda vyberá tak, aby mohlo slúžiť dlhé roky a nezaťažovalo planétu. Kvalita prevažuje nad kvantitou, ale neznamená to, že vybavenie bytu musí byť extrémne drahé. Poobzerajte sa po štýlových kúskoch z druhej ruky. Doplnky s dušou a patinou za pár korún vám môžu urobiť väčšiu radosť než zbrusu nové kúsky.
A to je dôležité - doplnky voľte, tak aby vám robili vždy radosť! Povolené sú deky, vankúše, prikrývky a iné veci, ktoré vás za nepriaznivého počasia zahrejú. Horúcu čokoládu či kvalitnú kávu pri krbe popíjajte z bucľatých hrnčekov s geometrickými vzormi.
Interiér tiež skvelo doplnia živé zelené kvety. Starostlivosť o ne preukázateľne zlepšuje náladu a navyše vyzerajú naozaj skvelo.
 
             

Správne osvetlenie nesmie nikdy chýbať

Na čo nesmieme v žiadnom prípade zabudnúť je dôležitá úloha svetla v celom koncepte škandinávskeho interiéru. Nielen, že by u vás doma v žiadnom prípade nemal chýbať dostatočný počet sviečok rôznych veľkostí, ale celkom iste by ste mali mať dostatok lampičiek a drobných svietidiel, ktoré vyženú tmu aj z tých najtemnejších kútov domácnosti. Vo Švédsku si ľudia často umiestňujú dekoratívne lampičky na parapet okna, ale chybu rozhodne neurobíte, keď si ju dáte aj kamkoľvek, kde sa vám bude páčiť. Praktické sú tiež stojacie lampy, ktoré môžu mať originálne drevené nôžky alebo iné zaujímavo riešené detaily, ktoré štýl podčiarknu.
 
         

Ako to celé zladiť dokopy?

Svetlá môžete s okolitým nábytkom a doplnkami kombinovať buď tón v tóne (teda prevažne biela a pastelové farby) alebo choďte do kontrastu a voľte svetlá v čiernej farbe.
Drôtené svetlá, kovové svetlá alebo svetlá sa tienidlami z textílií budú vášmu škandinávskemu interiéru svedčať najviac. Vyberať môžete aj netradičné svietidlá z betónu, ktorý je teraz veľmi žiadaný.
Dobrou voľbou je tiež neutrálny tradičný materiál - sklo, ktorý sa hodí kamkoľvek. Trendy sú aj lustre z dymového skla, ktoré pôsobia veľmi elegantne a jemne. A ak sa odvážite k netradičnému riešeniu, môžete do svojho bytu či domu umiestniť iba osvetlenie vo forme kábla s objímkou. Zhlukom viac káblov v kombinácii rôznych farieb či rôznych tvarov žiaroviek vytvoríte nový interiérový doplnok podľa vášho vkusu.
Chybu rozhodne neurobíte, keď akékoľvek svetlo doplníte o dizajnovú úspornú žiarovku s filamentovým vláknom.
 
          


Svetlo pre vzácné aj všedné okamžiky

Svetlá by mali byť skôr jednoduché. Nevsadte na prílišnú pestrosť, ale radšej voľte svetlo s originálnymi detailami a v kvalitnom prevedení. Výrazné a dizajnové svetlá umiestnite nad jedálenský stôl alebo nad pohovku. Tu sa odohráva najviac udalostí, kedy je rodina pohromade a je nutné, mať tu vždy dostatok svetla.
 
          

 

súvisiace produkty

súvisiace články

Lustry z tónovaného skla sú nadčasovým hitom
Elegantné, štýlové a nevšedné sú sklenené lustre v dymových tónoch. Šedé i farebné sklo práve letia!
5 krokov k podmanivému marockému štýlu
Marocký orientálny štýl hýbe svetom a prináša zo sebou záplavu pestrých farieb, lesklých kovov a vyrezávaných doplnkov. Nechajte sa očariť arabskou precíznosťou a africkou bezstarostnosťou. Maroko môže byť aj u vás doma!
Industriálny interiér nie je žiadna nuda!
Vyskúšajte industriálny štýl bývania, ktorý už niekoľko rokov dobýva svet. Odvezte sa aj vy na vlne industriálu a premeňte svoje bývanie na jednoduchý, funkčný a vzdušný celok.
Další články v Magazínu