menu
infolinka
+421 233 527 880
(Po - Pi 9:00 - 18:00)
0Košík
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Chytré rozmiestnenie svetla (v kuchyni)

Nielen kvôli vzhľadu, pocitu pohodlia, ale tiež dobrej viditeľnosti by ste nemali zanedbávať rozmiestnenie svetiel v miestnosti. V tomto článku vám vysvetlíme, ako čo najefektívnejšie svetlá rozmiestniť na príklade osvetlenia kuchyne.

Ako rozmiestniť svietidlá v kuchyni?

Kuchyňu môžeme pri rozmiestňovaní svetiel pomyselne rozdeliť do dvoch zón - na zónu pracovnú a zónu jedálenskú. Pracovná zóna zahŕňa priestor nad pracovnou doskou a ďaľšími časťami kuchyne, kde aktívne pripravujete pokrmy. Pokiaľ máte nad kuchynskou linkou vrchné skrinky, môžete pod ne umiestniť napríklad žiarovky, LED trubice alebo bodové svetlá do kuchyne. Prácu tak budete mať dostatočne osvetlenú, nebudete si na ňu vďaka umiestneniu svetiel tieniť, nepomýlite sa pri pridávaní ingrediencií a neporaníte sa pri krájaní. Toto lokálne osvetlenie ale vždy doplňte aj centrálnym svetlom v miestnosti. Pri pohľade z osvetlenej časti pracovného stola do zvyšku miestnosti tak vaše oči nebudú toľko namáhané. 
 
Jedálenskú zónu väčšinou dostatočne osvetlí napríklad LED stropný luster alebo luster do jedálne umiestnený nad stolom. Toto svetlo by nemalo nikoho pri stole osvetľovať a všetci by mali na svoje okolie dobre vidieť. Stropné prisadené svetlo alebo závesné svetlo do jedálne môžete doplniť lampičkami do jedálne alebo romantickými sviečkami priamo na stôl.

Možno máte jedáleň a kuchyňu prepojenú. Pokiaľ sa pohybujete na malom priestore, ako centrálne osvetlenie celej miestnosti môže poslúžiť stropné svetlo do kuchyne nad jedálenským stolom, ktoré potom doplníte žiarovkami alebo bodovými svetlami nad linkou či inými lampami do kuchyne.
 
kuchynská linka

Rozmiestňujte svetlá chytro a správne vo všetkých miestnostiach

Vyššie uvedený popis môžete brať ako taký praktický príklad, ktorý vám osvetlí funkciu jednotlivých druhov osvetlenia. V našom prípade sa jedná o osvetlenie do kuchyne. Teraz prejdeme od určitého k obecnému a popíšeme trocha teórie.

Centrálne osvetlenie je dôležité vždy a nemali by ste naň zabúdať. Prechody očí z osvetlenej pracovnej plochy do zvyšku miestnosti sa tak stanú omnoho menej namáhavé. Na konkrétne činnosti alebo miesta asi potom posvieťte samostatnými lampičkami na stôl alebo na stenu. Aj stojacie lampy môžu poslúžiť dobre. Môžu osvietiť totiž väčší priestor ako klasická malá lampička a navyše slúžia ako dizajnový doplnok miestnosti. 

súvisiace produkty

súvisiace články

Osvetlenie do kuchyne a jedálne – posvieťte si na jedlo
Kuchyňa a jedálenská časť sú pre mnohých srdcom domova. Miesto, kde všetci trávia najviac času. Miesto, kde sa môže zísť celá rodina. Stredobod všetkého diania si teda zaslúži dostatočné osvetlenie, ktoré spĺňa najmodernejšie kritériá.
Koľko svietidiel je dobré inštalovať do jednotlivých izieb?
Premýšľate, či do kuchyne kúpiť dve, alebo tri svietidlá? Či detská izbička bude riadne osvetlená, keď tam bude luster a dve lampičky? Spísali sme pre vás jednoduchý návod, ako si spočítať množstvo svetla v jednotlivých izbách, tak aby ste si neničili oči, ale tiež nedochádzalo k presvieteniu.
3 rady k jednoduchej údržbe svietidiel a lustrov
Ako rýchlo a účinne vyčistiť lustre, lampy a ďalšie osvetlenie? Stačí poznať zopár trikov a je hneď hotovo.
Další články v Magazínu