Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Sprievodca optimálnym nasvietením kuchyne

Výber toho správneho osvetlenia do kuchyne či jedálene rozhodne nie je ľahký. Už dávno nie je kuchyňa len priestorom pre prípravu jedla a preto je potrebné ju tomu prispôsobiť.

Rovnako ako zdravé a vyvážene raňajky je v kuchyni dôležitá aj rovnováha a vyváženosť osvetlenia, aby sme dokázali vyraziť tou správnou nohou ústrety novému dňu. Už dávno nie je kuchyňa len priestorom pre prípravu jedla - stala sa viacúčelovou miestnosťou, kde okrem varenie a stolovania relaxujeme, deti sa venujú domácim úlohám a stretáva sa tu celá rodina.

Bez okolkov teda môžeme vyhlásiť, že ide o srdce domácnosti. Z toho dôvodu je správne osvetlenie kľúčové či už pre samotnú funkčnosť miestnosti, ako aj pre nastolenie tej správnej atmosféry. Ak ste v procese stavby domu, renovujete alebo chcete iba spestriť priestory, rozhodne rozmiestnenie a výber svietidiel nepodceňte a začnite ich riešiť čo najskôr, ideálne s odborníkom. Tento sprievodca si dáva za cieľ vám celý proces uľahčiť.

Buď svetlo

Najjednoduchším a zároveň aj najrýchlejším spôsobom ako spesriť a zmodernizovať kuchyňu, je za pomoci nového osvetlenia. Najprv si predstavíme tri typy osvetlenia, o ktorých by ste pri správnom nasvetľovaní kuchyne mali vedieť. Sú nimi: ambientné, pracovné a doplnkové osvetlenie.

  • Ambientné osvetlenie by malo byť hlavným zdrojom svetla v danej miestnosti, v tomto prípade kuchyne. Malo by fungovať ruka v ruke s prirodzeným denným svetlom a v miestach, kde by denného svetla bolo nedostatok, ho nahrádzať. Najlepšie sa na tento účel hodia rovnomerne rozmiestnené bodové svietidlá.
  • Ako sám názov napovedá, pracovné osvetlenie v kuchyni slúži na nasvetlenie pracovných plôch. Pri príprave pokrmov chcete na prácu dobre vidieť, nielen aby ste varili chutne, ale zároveň, aby ste si neublížili. Zlé osvetlenie pracovnej plochy môže byť príčinou zbytočných nehôd. Najčastejšie používanými pracovnými svetlami sú LED pásiky a LED žiarivky, prípadne už vyššie spomínané bodovky.
  • Doplnkové osvetlenie je pri nasvetľovaní kuchyne čerešničkou na pomyselnej torte. V porovnaní s pracovným osvetlením, u ktorého je dizajn to posledné, nad čím by ste mali uvažovať, zmyslom doplnkových svetiel je práve podporenie vzhľadu interiéru a atmosféry. Na výber máte z rôznorodých dizajnových kúskov.

Multifunkčný ostrovček

Najprv sa zamerajme na ostrovček - tento multifunkčný kútik sa čoraz častejšie stáva súčasťou moderne koncipovaných kuchýň. Slúži na prípravu pokrmov, ako odpočinkové miesto s barovými stoličkami alebo napríklad ako úložný priestor. V závislosti od typu ostrovčeku vyberte aj vhodné osvetlenie.

Pre ostrovčeky slúžiace na varenie a prípravu pokrmov voľte medzi zabudovanými a prisadenými stropnicami či závesnými lustrami. Ak sa rozhodnete pre závesné svietidlá, ideálne by mali byť rozmiestnená 70 až 80 cm od seba, podobne vzdialené by mali byť aj od dosky ostrovčeka. Vzdialenosť medzi okrajom ostrovčeka a krajným svietidlom by mala byť aspoň 15 cm.

Vhodnou voľbou - najmä pre kuchyne s vysokým stropom - sú lineárne závesné svietidlá, ktoré ostrovček nielen osvetlia, ale zároveň miestnosť zútulnia a vysoký strop znížia. Ak sa rozhodnete pre samostatné závesné svietidlá, dajte si pozor, aby boli rozmiestnené rovnomerne.

Osvetlenie kuchynskej linky

Zmyslom spomínaného ambientného osvetlenia je celkové nasvietenie prostredia kuchyne. Svetelný kužeľ tohto osvetlenia bohužiaľ často nedosiahne pod kuchynské skrinky a zanechá tak linku zle osvetlenú.

Vtedy prichádza do hry pracovné osvetlenie. S jeho pomocou bez ťažkostí a zbytočných komplikácií zvládnete akúkoľvek prácu, ktorá vás v kuchyni čaká - od čítania receptov, cez zhromažďovanie ingrediencií až po samotnú prípravu pokrmov a upratovanie.

S výberom pracovného osvetlenia si určite nechajte poradiť odborníkom, prejde s vami rôzne varianty a možností, ktoré dnešný priemysel s osvetlením ponúka (veľkosť, použitý materiál, svetelnosť a mnoho ďalších aspektov).

Pravdepodobne najpoužívanejším a najefektívnejším pracovným osvetlením v kuchyni môžeme nazvať LED pásiky. Ich všestrannosť, ľahká nastaviteľnosť a spoľahlivé nasvietenie z nich právom robí kráľa tohto typu osvetlenia. Alternatívou k nim môžu byť zabudované bodovky.

Od stropu až k podlahe

Ako sme si už vyššie povedali, najlepšou voľbou pre osvetlenie celkového priestoru kuchyne sú zapustené bodové svietidlá či stropnice. Rovnomerné rozmiestnenie v závislosti na výške stropu a intenzite svetelného toku vyplní kuchyňu dostatkom svetla.

V úzkej a stiesnenej kuchynke vám možno prejde umiestnenie jedného centrálneho lustra, hoci celkové nasvietenie pravdepodobne nebude ideálne, avšak v modernej a priestrannej kuchyni bude tou správnou voľbou zabudované stropné osvetlenie.

Vaším cieľom by malo byť rovnomerné nasvetlenie miestnosti so zdôraznením konkrétnych oblastí kuchyne, ako bolo popísané vyššie. Bodovky umiestnite do mriežky, prípadne pozdĺž obvodu v závislosti na rozmiestnenie ďalších prvkov osvetlenia. Ak sa bojíte presvetlenia, jednou z možností je zakomponovanie stmievačov alebo napríklad výber inteligentných svietidiel.

Podporenie dojmu a atmosféry kuchyne

V úplnom závere a pri dostatočnom osvetlení kuchyne sa môžeme pozrieť na doplnkové svietidlá. Tie pri vhodnom výbere môžu podporiť dojem a atmosféru kuchyne, stať sa súčasťou dizajnu a štýlu, akým chcete, aby se priestor uberal.

Doplnkové svietidlá však môžu byť aj nenápadným, napriek tomu významný prvkom interiéru. Dajú sa napríklad použiť pri nasvietení skriniek a poličiek či ako orientačné osvetlenie v lištách pri podlahe. Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú, je len na vás, ako si kuchyňu a jej osvetlenie prispôsobíte. Nakoniec sa v ne budete zdržiavať vy, teda by ste sa tu mali cítiť ako doma.

Všetky svietidlá vhodné do kuchyne či jedálne nájdete tu:

Svietidlá do kuchyne a jedálne

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky