Košík0
Spôsoby dodania
Prepravca3.90 €
Osobný odber BrnoZadarmo
Doprava zadarmo od 30 €

Sprievodca optimálnym nasvietením jedálne

O kuchyni sa hovorí, že je srdcom domácnosti. Ale pre tých, ktorí si nielen radi pochutnajú na dobrom jedle, ale zároveň si hodovanie spríjemnia konverzáciami s rodinou a priateľmi, je stredobodom práve jedáleň. A v období blížiacich sa sviatkov to platí dvojnásobne.

Nedávno sme sa zamerali na to, ako správne a efektívne osvetliť kuchyňu – mala by byť dobre nasvietená a vzdušná. Oproti tomu osvetlenie v jedálnych priestoroch môže nastoliť útulnú a prívetivú atmosféru, ktorá rozprúdi konverzáciu a spestrí všedné dní.

Jedáleň býva často menšia a útlejšia miestnosť, niekedy sa nachádza priamo v kuchyni. Preto je dobré, aby priestoru kraľovalo vhodne zvolené osvetlenie. V kuchyni sme sa snažili predovšetkým o kvalitné nasvietenie, aby sme na prácu dobre videli, a dizajn išiel bokom. Teraz máte priestor sa vyblázniť a priniesť kúsok seba do interiéru jedálne.

Začnite dominantou

Aby ste sa vyhli preplnenosti a gýču, najprv sa rozhodnite pre dominantu jedálne. Zvoľte luster, ktorý miestnosť nielen dostatočne osvetlí, ale súčasne zaujme a upúta na seba pohľady prítomných. Následne bude jednoduchšie miestnosť doladiť a zvoliť ostatné prvky, které luster podporia, než aby se s ním bili.

Viacramenný luster efektívne roznesie svetlo do každého kúta miestnosti, čím sa vyvarujete nechceným temným a tienistým bodom. Vhodné sú napríklad sklenené gule (nazývané glóbusy), ktoré rozprestrú svetlo do všetkých kútov a v kombinácii so stmievačom dosiahnete vytúžený efekt.

Svietidlo by samozrejme malo vychádzať z prostredia, v ktorom bude osadené. Ak máte v jedálni stôl štvorcového či obdĺžnikového tvaru, lineárne svetlá budú to pravé orechové. Ak má stôl tvar kruhu či oválu, spomínané sklenené glóbusy a ďalšie svietidlá s guľovitými sklenenými tienidlami sa nad ním budú pekne vynímať. Svietidlo inštalujte tak, aby svojím najnižším bodom viselo nad jedálenským stolom v zhruba metrovej vzdialenosti. U miestností s vyššími stropmi sa samozrejme môže záves líšiť, prispôsobte tomu však i výber samotného svietidla.

Bez stmievača ani na krok

Stmievač svietidlám pridáva na hodnote. Ak vybrané svietidlo možnosť stmievania umožňuje (či už integrovaným, alebo externým stmievačom, prípadne krokovým stmievaním za pomoci konvenčného vypínača), rozhodne to využite. V závislosti na vašich potrebách si budete môcť prispôsobiť intenzitu osvetlenia.

Nakoniec, vždy je lepšie mať viac možností, než byť limitovaný a obmedzený pevne danou intenzitou. Pri večeri tak môžete mať plnohodnotne nasvietený jedálenský stôl, aby ste na jedlo dobre videli a s postupujúcim večerom potom regulovali výkon svietidla na navodenie príjemnej atmosféry.

V jednoduchosti je krása

Doplnkové svetlá dokážu ešte viac podporiť pocit útulnosti a zároveň nasvietia kúty miestností, kam by centrálne osvetlenie nemuselo dosiahnuť. Ich správnou voľbou dosiahnete to, že sa za stolom budete cítiť v pohodlí ako v obývacej izbe, a nie ako formálne koncipovanie jedálni.

Doplnkové svietidlá sa však nevyužívajú len na spríjemnenie osvetľovanej miestnosti. Jedáleň môže byť často členená do viacerých celkov, napríklad tu môže byť oddelený bar, stôl so zákuskami a podobne. Aj tieto miesta je potrebné dostatočne osvetliť. Na výber máte z lámp a lampičiek, stropníc a bodoviek či LED pásikov.

A čím zavŕšite osvetľovanie jedálne a prostredie zútulníte? Sviečkami. Rozmiestnite ich na jedálenský stôl, na poličky, na parapet ... Celá kompozícia je len a len na vás. Nielenže miestnosť pekne prevoniajú, ale ešte viac prispejú do budovaného tónu jedálne.

Celú našu ponuku svietidiel do jedálne nájdete tu:

Svietidlá do kuchyne a jedálne

Sme priami dovozcovia renomovaných značiek

Všetky značky